Nem mindennapi takarítási akcióra került sor idén januárban a világörökségi védettséget élvező Béke-barlangban. A Speleo Myotis barlangász egyesület önkéntesei több mint hetven év összegyűlt hulladékától szabadították meg a páratlan szépségű földalatti járatrendszert.
A barlang, amely 1952-es felfedezése óta az Aggteleki-karszt egyik legértékesebb természeti kincse, az elmúlt évtizedekben sajnos nem csak cseppköveket és geológiai különlegességeket gyűjtött. Az egykori, meglehetősen laza “természetvédelmi normák” következtében jelentős mennyiségű hulladék halmozódott fel a járatokban – derül ki a barlangászok beszámolójából.
A kétlépcsős tisztítási művelet első fázisában, még 2024 decemberében, a csapat feltérképezte a földalatti szemétlerakatokat. Az alapos felmérés során bejárták szinte a teljes főágat, beleértve a patakos szakaszokat is. Egyedül a “Nagy-Omlás” utáni részek és a balesetveszélyes Felfedező-ág maradt ki a szemléből. A nyugati oldalág kellemes meglepetést okozott: itt egyáltalán nem találtak hulladékot.
A tényleges takarításra 2025 januárjában került sor, amikor is a barlangászok – kihasználva a téli időszak alacsonyabb szén-dioxid szintjét – két csapatra oszolva láttak munkához. Míg az egyik csapat a bejárati szakaszon dolgozott, ahol többek között egy régi erősáramú kábelt kellett eltávolítani, addig társaik egészen a Rózsaszín tufagátakig hatoltak előre a hulladék összegyűjtésére.
A “zsákmány” figyelemreméltó: több mint százméternyi, negyedszázados kötél, amit feltehetően még a korábbi kutatócsapatok felejtettek ott, számtalan konzervdoboz, robbantókábel-maradványok és különféle fémhulladékok kerültek elő. Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őrei azonnal elszállították az összegyűjtött szemetet.
Érdekes módon nem minden “szemét” került ki a barlangból: a szakértők javaslata alapján az évtizedek során felhalmozódott faanyagot a helyén hagyták, mivel ezek fontos táptalajt és energiaforrást jelentenek a barlangi élővilág számára. Úgy tűnik, ami az ember szemében hulladék, az a természet háztartásában még hasznos szerepet tölthet be.
A sikeres akció eredményeként a Béke-barlang most már valóban méltó lehet a nevéhez – legalábbis ami a természetes állapotát illeti. Az egyesület munkája pedig példaértékű bizonyítéka annak, hogy a civil kezdeményezések milyen fontos szerepet játszhatnak természeti értékeink megóvásában.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!